დეპარტამენტში ხორციელდება:
1. სისხლის სისტემის პათოლოგიით დაავადებულთა (ანემიები, ჰემობლასტოზები, კოაგულოპათიები) და ონკოლოგიურ პაცინეტთა დახმარების ფართო სპექტრი.
2. დაწყებული დიაგნოსტიკური თანამედროვე მეთოდების გამოყენებიდან - რენტგენოლოგ-რადიოლოგიური, ციტოლოგიური , ჰისტოლოგიური, ციტოგენეტიკური - მოლეკულურ ბიოლოგიური - იმუნოლოგიური დამთავრებული, ამ მძიმე კონტიგენტის ავადმყოფთა სახელმწიფო გდადაუდებელი პროგრამით დახმარებისა (კრიტიკული ანემიები , თრომბოციტოპენიები, ლეიკოპენიები, დაკავშირებული როგორც ძირითად დაავადებასთან, ასევე ქიმიოთერაპიის გართულებასთან) და სხვა სიმსივნური პათოლოგიების დაავადებებით თანამედროვე იმუნო-ქიმიოთერაპიით.
დეპარტემენტის თანამშრომლები კონსულტაციებს უწევენ ქვეყნის რაიონების ჰემატოლოგიურ და ონკოლოგიურ დაწესებულების ავადმყოფთა დახმარების გაუმჯობესების მიზნით, მონაწილეობენ საერთაშორისო კომფერენციებსა და სიმპოზიუმებში; მუდმივად ცდილობენ, კვალიფიკაციის ამაღლებას, ვაგრძელებთ ახალგაზრდა ექიმებთან მუშაობას დეპარტამენტის პერსპექტივის უზრუნველსაყოფად.